Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba dróg oddechowych polegająca na nawracających napadach duszności oraz kaszlu występujących głównie w nocy i nad ranem.


Przyczyny astmy oskrzelowej

Najczęstszą przyczyną astmy oskrzelowej jest alergia choć może ona występować również z innych przyczyn. Najwięcej osób uczulonych jest na odchody roztoczy kurzu domowego. Często występuje również uczulenie na drobinki naskórka zwierząt domowych psów, kotów czy ptaków. Część osób cierpiących na astmę oskrzelową uczulona jest na grzyby z rodzaju Alternaria i Aspergillus znanych z prognoz pogody :-). Niektórzy uczuleni są na pyłki roślin a także środki chemiczne.

Mechanizm astmy oskrzelowej

W astmie oskrzelowej najważniejszy udział biorą: białe komórki krwi (mastocyty czyli komórki tuczne, granulocyty kwasochłonne czyli eozynofile i limfocyty), ponadto bardzo ważne są mediatory zapalenia wydzielane przez te komórki czyli histamina, immunoglobulina IgE oraz leukotrieny i inne przekaźniki.


Atak astmy oskrzelowej wygląda mniej więcej następująco - do oskrzeli dostaje się czynnik wywołujący reakcję alergiczną, w odpowiedzi wewnątrz uwrażliwionej błony śluzowej limfocyty wydzielają immunoglobulinę E, która łączy się z komórkami tucznymi (mastocytami). Te ulegają rozpadowi uwalniając mediatory zapalenia głównie histaminę ale również serotoninę i enzymy. 


Ta reakcja pociąga za sobą inne, wytworzenie kolejnych mediatorów zapalenia jak prostaglandyny, leukotrieny, i tromboksany. W wyniku całej tej akcji oskrzela kurczą się, lokalne naczynia krwionośne rozszerzają uwalniając płyn, który przesiąka i bierze udział w nadmiernej produkcji śluzu. Ten wypełnia dodatkowo światło oskrzeli utrudniając oddychanie. Do ścian oskrzeli masowo napływają różne inne komórki biorące udział w procesie zapalenia, z których największe znaczenie maję eozynofile czyli granulocyty kwasochłonne. Te przyczyniają się do długiego trwania stanu zapalnego i uwrażliwiają ścianę naczyń na kontakt z kolejnymi alergenami.
Leczenie

Leczenie astmy oskrzelowej polega głównie na likwidowaniu objawów, gdyż do tej pory nie określono leczenia przyczynowego.

W leczeniu astmy oskrzelowej stosuje się inhalatory wziewne zawierające leki hamujące obkurczanie oskrzeli oraz przeciwzapalne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz