Słów kilka o bezpiecznym opalaniu. część I

Co to są filtry przeciwsłoneczne?

Filtr przeciwsłoneczny określany zwykle mianem SPF (Sun Protect Factor) mówi ile czasu można spędzić na słońcu bez niebezpiecznego zaczerwienienia skóry, czyli oparzenia słonecznego.

Wygląda to tak: Jeżeli w naszym klimacie twoja skóra zaczerwieni się po 30 minutach (bez użycia filtra) to mnożymy to przez SPF podany na opakowaniu. Np. weźmy taki SPF 10.

30 minut × 10 = 5 godzin.

W chwili obecnej na rynku dostępne są filtry od 1 do 50+.

Dlaczego nie do 100 zapytacie? Dlatego, że sugerowało by to 100% ochrony co jest nie prawdą. W związku z czym producenci kremów z filtrem ograniczają się do stwierdzenia 50 +, które zapewnia ok 99% ochrony przed promieniowaniem - i to wystarcza.

UV

Promieniowanie UV możemy podzielić na UVA i UVB. Pierwsze z nich przenika głęboko w warstwy skóry powodując uszkodzenia wewnątrz komórek. Jest głównym winowajcą tak często występującego raka skóry czyli czerniaka. Promieniowanie UVB nie przenika tak głęboko powodując uszkodzenia warstwy zewnętrznej skóry objawiającym się poparzeniem i zaczerwienieniem.

Jakie są rodzaje filtrów?

Faktory możemy podzielić na mineralne (tlenek cynku, tlenek tytanu) oraz filtry chemiczne (Parsol, Mexoryl, Oxybenzon).

Filtry mineralne mają na tyle duże cząsteczki, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tylko tworzą na powierzchni skóry barierę dla promieni UV. Działają na zasadzie odbicia lub rozproszenia promieniowania ultrafioletowego.

Do ich zalet możemy zaliczyć fakt, że praktycznie nie uczulają przez co polecane są dla osób z cerą wrażliwą. Chronią za równo przed promieniowaniem UVA i UVB (najlepiej jest gdy tlenek tytanu występuje razem z tlenkiem cynku bo wtedy razem się uzupełniają). Są fotostabilne czyli nie ulegają rozpadowi pod wpływem promieniowania świetlnego.

Niestety tego typu filtry ulegają szybkiemu ścieraniu więc należy często smarować się od nowa. Ponadto ze względu na właściwości mechaniczne mogą łatwo zatykać pory skóry prowadząc do pojawienia się wyprysku. Dlatego osoby z cerą trądzikowa powinny najpierw przetestować dany preparat pytając w aptekach o próbki. Filtry mineralne mogą pozostawiać biały nalot. Aby się go pozbyć producenci maksymalnie rozdrabniają ww. tlenki w procesie mikronizacji co niestety zmniejsza ich właściwości.

Filtry chemiczne są to substancje, które wnikają w wierzchnią warstwę naskórka i tam pochłaniają promieniowanie słoneczne zmieniając chwilowo swoją strukturę. Innymi słowy zamieniają promieniowanie UV w nieszkodliwą energię cieplna. Zwykle pochłaniają obydwa rodzaje promieniowania UV w mniejszym bądź większym stopniu. Niestety mogą silnie uczulać dlatego osoby z cerą ulegającą łatwemu podrażnieniu powinny przetestować dany preparat przed zastosowaniem podobnie jak w przypadku filtrów mineralnych. Filtry chemiczne występują w większości produktów różnych czołowych marek kosmetycznych.

Preparaty zawierające obydwa rodzaje filtrów będą wzajemnie się uzupełniać więc ilość poszczególnych składników będzie mniejsza.

Jak dobrać filtr do typu skóry?

Filtry przeliczone są na standartową ekspozycję na światło słoneczne, czyli codzienną aktywność. Jeżeli wystawiasz się specjalnie na silne promieniowanie (opalanie się) filtr nie będzie dawał sugerowanej na opakowaniu ochrony a do poparzenia dojdzie szybciej.

Pamiętaj, że w Polsce mamy do wyboru kremy z filtrem przeznaczonym dla naszej strefy klimatycznej. Filtry z oznaczeniem SPF przeliczone są na klimat umiarkowany. W warunkach klimatu suchego czas po jakim pojawi się zaczerwienienie będzie dużo krótszy. Dlatego np. jadąc na wakacje do Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy południowej Kalifornii należy zdecydowanie unikać długotrwałego wystawienia się na słońce a ponadto stosować dodatkowe, przewiewne okrycie wierzchnie.

Czym się charakteryzują fototypy skóry?

Na poparzenia słoneczne szczególnie narażone są osoby odznaczające się jasną karnacją.

W celu usystematyzowania rodzajów skóry pod katem narażenia na uszkodzenie posłoneczne stworzono klasyfikację fototypów skóry, którą podaję poniżej:

Nie zmienia to faktu, że wciąż wystawiając się świadomie na silne promieniowanie powinno się używać jak najwyższej ochrony bez względu na kolor skóry (nawet jeżeli odznaczasz się skórą ciemną).

Dlaczego dzieci nie powinny się opalać?

Skóra dzieci jest bardzo delikatna i cienka. Dla ochrony przed podrażnieniem słonecznym najmłodszych stosuje się przebadane kremy SPF 30 i SPF 50+. Preparaty z filtrami dla dzieci są badane na maluchach od 6 miesiąca życia. Dlatego producenci nie podają niższego progu wiekowego od, którego można dany krem stosować. Kremy dla dzieci zawierają zwykle filtry mineralne, które są bezpieczniejsze i nie powodują tak często uczuleń. Dzieci do 3 roku życia nie powinny zażywać kąpieli słonecznych w ogóle. Jeżeli musisz wystawić dziecko na działanie silnego słońca pamiętaj o zastosowanie preparatu z wysokim faktorem UVA i UVB (najlepiej 50+) a także koniecznym nakryciu głowy oraz lekkim i przewiewnym ubraniu.

Dodatkową ochronę przeciwsłoneczną powinny stosować osoby z różnymi rodzajami cery, o czym napisze następnym razem.

Farmaceutyczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz