Jak sprawdzić jaki filtr zawiera nasz preparat?
Generalnie patrząc na skład kosmetyku :-)
Co to oznacza? Składniki ułożone są w kolejności od największej do najmniejszej ilości (opisane w nomenklaturze anglojęzycznej). Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje filtrów: chemiczne i mineralne.
Filtry mineralne to tlenek tytanu i tlenek cynku (Titanium dioxide, Zinc oxide), gdy są wymienione na początku składu to znaczy, że jest ich tam dużo więc na pewno ich rolą jest odbijanie promieni UV. Jeżeli znajdują się na końcu składu oznacza to, że pełnią funkcję np. zagęszczacza i nie są w tym środku zastosowane jako filtry.
Filtry chemiczne są wymienione w składzie preparatu. Np. marka Vichy stosuje opatentowany Mexoryl®XL, La Roche-Posay Mexoryl®SX, Iwostin Tinosorb ®M inne to np. octocrylene, ethylhexyl methoxycibbamate i inne. Nazwy filtrów chemicznych pojawiają się na frontach opakowań, ponieważ ich chwytliwe nazwy często przyciągają wzrok, nadając produktowi nutkę tajemniczości.
Naturalne filtry?
Tak istnieją takowe. Aczkolwiek ich zdolność do pochłaniania promieniowania UV jest bardzo niewielka a SPF można określić na poziomie 2 - 4. Do naturalnych filtrów możemy zaliczyć masło Shea, które przede wszystkim charakteryzuje się właściwościami odżywczymi ze względu na zawartość witaminy E oraz F. Wyciąg z arniki również ma słabe właściwości pochłaniania promieniowania UV. Melatonina także pochłania promienie UV. Nie zmienia to faktu, że generalnie takie filtry to nie filtry :-) Dodawane są w przemyśle farmaceutycznym jako dodatek do kremów również z filtrami.
Jak dopasować odpowiedni filtr do rodzaju cery?
Należy pamiętać, że osoby z pewnymi rodzajami skóry powinny stosować filtry UV niezależnie od fototypu ( o których pisałem w części pierwszej rozprawy o bezpiecznym opalaniu):
- Osoby z cerą naczynkową powinny stosować wysokie filtry od 30 do 50+. Przegrzanie skóry potęguje rozszerzanie naczynek podobnie jak i promieniowanie UV.
- Osoby z cerą trądzikową mogą stosować filtry 15 - 30 pamiętając jednak, że filtry mineralne zwłaszcza te nie zmikronizowane mogą zatykać pory co może powodować nasilenie objawów trądziku.
- Osoby ze skłonnością do trądziku różowatego powinny stosować bardzo wysokie filtry do 50+. Nasilone działanie promieniowania UV może przyczyniać się do pogorszenia stanu takiej skóry, zwłaszcza pozbawionej odpowiednie ochrony przeciwsłonecznej.
- W przypadku cery ze zmarszczkami należy stosować filtry 20 - 30, gdyż promieniowanie UV niszczy warstwy skóry i w wielu przypadkach jest odpowiedzialne za jej przedwczesne starzenie się.
- Ci z Was, którzy mają cerę wrażliwą i bardzo wrażliwą winni nakładać również bardzo wysoką ochronę UV, np. SPF 50+, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jak wiadomo silnie podrażnia skórę zwłaszcza wrażliwą.
- Pacjenci z problemami skórnymi takimi jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema również powinni dbać o chorobowo zmienione miejsca przez stosowanie kremów z wysoki filtrem SPF 30 lub 50+. Należy pamiętać, że takie preparaty zwykle mają konsystencję kremów tłusty ponieważ filtry chemiczne rozpuszczalne są tylko w tłuszczach co dodatkowo przyniesie korzyść poprzez natłuszczenie zmian. A dodatkowej ochrony nigdy za wiele. Tutaj znów przypomnę, że filtry mineralne mniej uczulają więc w przypadku osób z takimi problemami polecam raczej tego typu preparaty.
Miejcie na uwadze, że po fachową poradę zawsze można udać się do Apteki. Zwłaszcza, że tam można każdy krem dotknąć i jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Farmaceuta pomoże Ci dopasować ochronę do rodzaju skóry i jej przypadłości. Niejednokrotnie Apteki posiadają również darmowe próbki specyfików, które sprzedają. Dzięki temu możesz spróbować, jak Twoja skóra reaguje na krem oraz, czy nie masz uczulenia na króyś z jego składników.
Farmaceutyczny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz