Grzybica - brzmi groźnie :-(


Powszechnie uważa się grzybicę za wstydliwy temat. Tymczasem okazuje się, że cierpi na nią około 40% społeczeństwa - to bardzo dużo. Jedną z najczęściej występujących jest grzybica stóp.

Kto się zaraża?

Wydawać by się mogło, że na grzybicę stóp chorują osoby nie dbające o higienę czy zaniedbujące się. Tymczasem grzybica stóp to choroba czyściochów!

Okazuje się, że najczęściej zainfekowani to osoby często się myjące. Do rozwoju grzybicy dochodzi w miejscach gdzie jest ciepło i wilgotno. Dotyczy to każdej grzybicy stóp, pachwin, narządów rodnych, głowy.
Często do zakażenia dochodzi z pozornie błahych przyczyn np. niedosuszone stopy po kąpieli lądują w syntetycznych skarpetkach a te w butach. I co? Warunki idealne. Inny przykład: praca w biurze, 8 godzin cały czas w tym samym obuwiu, na zewnątrz gorąco, w biurze gorąco a stopy się pocą - ta sama sytuacja.

Grzybica stóp bardzo łatwo się przenosi. Jeżeli w rodzinie choć jedna osoba jest dotknięta tą przypadłością to ryzyko zakażenia rośnie niebotycznie. Czasami wystarczy założyć klapki osoby chorej, przejść boso po dywanie, po którym chodziła taka osoba. Łatwo można się zarazić w miejscach takich jak baseny, sauny czy siłownie z tąd też grzybica międzypalcowa nazywana jest "stopą sportowca". Jeżeli ktoś choruje na grzybicę paznokci to nie wykluczone jest przeniesienie się grzybicy na stopy. Ponadto do zakażeń dochodzi w wyniku uszkodzenia naskórka okolic między palcami.

Objawy

Typowe objawy to swędzenie stóp zwłaszcza po przepoceniu, zaczerwienienie, pekanie skóry między palcami i na podeszwie, miedzy palcami pojawiają się przebarwienia, brunatne łuski bądź wilgotne powierzchnie.

A jak się to leczy?

Leczenie zainfekowanej stopy polega na stosowaniu kremów i maści przeciwgrzybiczych zawierających takie środki jak: terbinafina (Lamisilatt, Undofen Max) lub mikonazol (Daktarin, Miconal), są one dostępne w aptekach bez recepty. W przypadku kiedy grzybica zaatakuje paznokcie lub stopa jest bardzo silnie zainfekowana niestety należy sięgnąć po środki doustne co zmusza nas do wizyty u lekarza.
(Tutaj chciałbym dodać, że grzybicę paznokci leczymy lekami doustnymi na receptę a nie maściami na grzybicę stóp. Dodatkowo można stosować lakiery przeciwgrzybicze z cyklopiroxem (Batrafen, Pirolam) lub amorolfiną (Loceryl)).

W przypadku terbinafiny stosujemy ją smarując chorobowo zmienione miejsca dwa razy na dobę do ustąpienia objawów a potem jeszcze przez dwa tygodnie by zapobiec nawrotom.
Jeżeli chodzi o mikonazol stosujemy go smarując chorobowo zmienione miejsca dwa razy na dobę przez 4 do 6 tygodni.

Bardzo rzadko zdarza się, że kremy i żele nie wystarczają. Wówczas dodatkowo włącza się leki doustne takie jak terbinafina tabletki bądź itrakonazol.

Pamiętaj więc, że grzybica wcześnie zdiagnozowana i wcześnie leczona jest prawie w 100% uleczalna. Nie leczona zagraża tobie i wszystkim do okoła.

farmaceutyczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz