Łupież







Każde nadmierne łuszczenie się naskórka owłosionej skóry głowy nazywamy pospolicie łupieżem.








Skąd bierze się łupież?

Ta nieprzyjemna przypadłość powstaje zwykle w wyniku podrażnienia skóry głowy przez stosowanie preparatów chemicznych. Pojawia się ona w wyniku niedopłukania szamponu, nadmiernego stosowania farb do włosów i innych środków chemicznych czyli pianek, odżywek lub po zabiegach fryzjerskich i kosmetycznych. Łupież może również występować u osób źle odżywiających się, mających skłonności genetyczne a także w wyniku zaburzeń hormonalnych a nawet nadmiernie chlorowanej wody. Do powstawania łupieżu tłustego przyczyniać się może drożdżak Pityrosporum ovale.
Z łupieżem często mylone są inne przypadłości takie jak: łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy schorzenie określane mianempseudotinea amiantaceapolegająca na specyficznych zaburzeniach łuszczenia się naskórka. (Przyczyna tej choroby nie jest znana.)



Łupież można podzielić najprościej na dwa rodzaje.
Łupież zwykły albo inaczej suchy. Polega na złuszczaniu się naskórka w postaci drobnych, suchych, białych płatków bez objawów zapalenia. Przy intensywnych ruchach głowy lub czesaniu z łatwością wypada pozostawiając biały nalot na ubraniu. Nie uszkadza on włosów. Jest spotykany głównie u mężczyzn w wieku przed 20 rokiem życia.

Łupież tłusty zwany mokrym lub łojotokowym rozwija się zwykle z łupieżu suchego. Charakteryzuje się tłustymi, żółtymi łuskami, które z czasem zamieniają się w strupy. Nie wysypuje się z włosów lecz raczej trzyma się powierzchni skóry. Chorobie często towarzyszy świąd. Może prowadzić do uszkodzenia włosów objawiającego się łysieniem łojotokowym.

Do schorzeń przypominających łupież zaliczyć można łojotokowe zapalenie skóry głowy często wywołane przez drożdżak naturalnie występujący na skórzePityrosporum ovale. Który może też dodatkowo zwiększać objawy łupieżu tłustego.


Leczenie

Łupież suchy
W leczeniu łupieżu suchego stosuje się tylko środki zewnętrzne. Do usunięcia nadmiernej ilości łusek stosujemy oliwkę salicylową (Salicylol). W celu lepszego pozbycia się łusek dobrze jest oliwkę odrobinę podgrzać (oczywiście tak żeby się nie poparzyć), następnie nanieść ją na głowę, przykryć folią i zawinąć ręcznikiem. Pozostawić 2 - 4 godzin a następnie spłukać. Oliwka spłukuje się dużo lepiej od maści.
Często tego typu zabieg wystarcza. Czasami lekarze przepisują sterydy w płynie (Locoid, Laticort, Elocom) do stosowania na głowę przez okres 7 - 14 dni. O ile to możliwe na okres leczenia powinno się odstawić wszelkiego rodzaju pianki do włosów czy farby. Na czas kuracji zastąpić je szamponami specjalistycznymi jak (Freederm czy Pharmaceris H-Purin).

Łupież mokry
W celu usunięcia łusek stosujemy tą samą metodę z oliwką salicylową co przy łupieżu suchym. Z tym że zabieg prawdopodobnie trzeba będzie kilka razy powtórzyć gdyż w tym przypadku łuski mogą być silnie sklejone z podłożem dużą warstwą łoju. Dodatkowo zaleca się stosowanie środków przeciwgrzybiczych w postaci szamponów (Nizoral, Capitis Duo, Zoxin). U niektórych osób dobre efekty daje szampon zawierający siarczek selenu (Selsun). Polecane są również szampony z dziegciem, roztworem smoły węglowej np. Polytar. Czy mieszanki dziegcia, smoły węglowej i środka grzybobójczego Pirytionianu sodu jak np. w preparacie Polytar AF. Należy jednak pamiętać, że dziegieć może powodować uwrażliwienie skóry na słońce co może skutkować oparzeniem. A także powodować uczulenia.

Leczenie odpowiednimi szamponami kontynuujemy do czasu aż będzie on skuteczny.

farmaceutyczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz