Ibuprofen należy do grupy leków zwanych Niesteroidowymi Lekami Przeciwzapalnymi (NLPZ).
W Polsce jest stosowany pod wieloma postaciami między innymi jako tabletki i kapsułki w dawce 200 mg oraz 400 mg (Ibuprom, Nurofen, Ibalgin, Mig, Ibupar, Ibum). W postaci zawiesiny dla dzieci występuje np. pod nazwami (Ibum, Nurofen, Ibufen) a także w postaci żelu do smarowania (Dolgit, Nurofen, Ibum) przy leczeniu urazów sportowych. Może być stosowany jako czopki doodbytnicze w dawce 60 mg oraz125 mg (Nurofen Czopki).
Ibuprofen hamuje działanie enzymu cyklooksygenazy COX. Enzym ten odpowiedzialny jest za produkcję naturalnych przekaźników - prostaglandyn, które odpowiadają za powstawanie bólu, gorączki, zapalenia, produkcję śluzu żołądkowego a także wspomagają krzepnięcie krwi. Jego zahamowanie będzie skutkowało działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwgorączkowym. Ibuprofen będzie również obniżał wydzielanie śluzu żołądkowego oraz krzepliwość krwi.
Tutaj wspomnę, że ibuprofen i ketoprofen (Ketonal) są kwasami co sprawia, że będą one miały dodatkowe drażniący wpływ na żołądek oprócz tego wynikającego z mechanizmu ich działania.
Ibuprofen przyjmowany doustnie podaje się w dwóch standardowych dawkach 200 mg oraz 400 mg. Dozę podaje się co 4 - 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 800 - 1200 mg. U pacjentów, którzy przyjmują ibuprofen ze specjalnych względów zaleconych przez lekarza maksymalna dawka jednorazowa to 800 mg a dobowa 3200 mg.
Najczęściej stosuje się go w bólach różnego rodzaju np. bólach głowy czy menstruacyjnych. Leczy się ibuprofenem również wszelkiego rodzaju stany zapalne czy to stawów, mięśni oraz innych części ciała. Nie jest natomiast wykorzystywane jego działanie hamujące krzepliwość ze względu na jego krótki czas trwania. po prostu lepsza jest aspiryna.
Ibuprofen może powodować problemy ze strony układu pokarmowego takie jak: nudności i wymioty, zgaga, niestrawność, ból w nadbrzuszu, biegunka lub odwrotnie zaparcie. Po zażyciu ibuprofenu może występować reakcja alergiczna w postaci świądu, pokrzywki, wysypki, duszności czy wręcz reakcji astmatycznej. Rzadziej występuje zwiększenie ciśnienia krwi (dlatego nie powinien być stosowany przez osoby z nadciśnieniem), zaburzenia smaku, słuchu, bezsenność, krwawienia z przewodu pokarmowego (Nie powinien być stosowany przez osoby z wrzodami żołądka).
Bardzo rzadko pojawia się uszkodzenie nerek, zmiany w obrazie krwi oraz bardzo silna reakcja alergiczna w postaci wstrząsu anafilaktycznego (anafilaksji - jest to najsilniejsza postać reakcji alergicznej i polega ona na uwolnieniu w organizmie bardzo silnych mediatorów chemicznych działających głównie na układ naczyniowy oraz mięśnie gładkie, która dotyczy całego organizmu).
Lek ten często zażywany może prowadzić do fotouczulenia skóry. Oznacza to, że może spowodować zwiększoną wrażliwość skóry na światło słoneczne co prowadzi do poparzeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz