Grypa żołądkowa

W świecie medycznym nie istnieje takie określenie. "Grypa żołądkowa" czy "grypa jelitowa" to nic innego jak nazwa potoczna określająca wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Co więcej zakażenia bakteryjne również są przez pacjentów określane jako "grypa żołądkowa".

Przyczyny oraz przebieg

Grypę żołądkową wywołują rotawirusy rzadziej adenowirusy. Atakują one błonę śluzową jelit. Do zakażenia wystarczy kilka cząsteczek wirusa dlatego zakażenia są tak częste zwłaszcza w okresie od jesieni do wiosny. Zarazić można się drogą kropelkową (kaszel, kichanie) oraz przez brudne ręce.

Po wniknięciu wirusa oraz szybkim okresie inkubacji czyli rozwoju choroby pojawiają się objawy typowe dla tej choroby.

Podstawowym i najbardziej charakterystycznym objawem jest obfita i wodnista biegunka. Dodatkowo mogą pojawić się nudności i wymioty oraz silne bóle brzucha połączone ze skurczami. Dodatkowo choć nie zawsze pojawia się gorączka oraz silne osłabienie. 

Choroba może być szczególnie niebezpieczna u dzieci oraz osób starszych gdyż prowadzi do bardzo szybkiego odwodnienia zagrażającego życiu.

Czym się leczyć?

W zasadzie lekarstwa nie ma. Stan trwa zwykle 3 - 4 dni. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Zasadniczo należy przyjmować dużo płynów i elektrolitów w celu ich uzupełnienia. W przypadku występowania gorączki trzeba zażywać leki przeciwgorączkowe. Jeżeli stan chorego nie zmienia się należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy choroba występuje w rodzinie należy pamiętać o higienie, częstym myciu rąk, spłukiwaniu wody w toalecie przy zamkniętej muszli, myciu urządzeń sanitarnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz