Zaparcia

Zaparcia to nieprzyjemny problem wielu osób. Statystyki mówią, że cierpi na nie co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. Za normę uznaje się oddawanie stolca raz dziennie ale również 2 do 3 razy na tydzień. U osób, które mają z tym problemy możemy mówić o zaparciu.


Podział
Zaparcia możemy podzielić na zaparcia nawykowe czyli takie, gdzie przyczyną jest zignorowanie porannego sygnału do wypróżnienia. W wyniku porannego pośpiechu ignorujemy impuls, który towarzyszy nam w ciągu dnia (w czasie pracy, podróży czy innych czynności). To prowadzi do przyhamowania funkcji jelit i zaparć. Innym rodzajem są zaparcia wtórne, wynikające z istnienia mechanicznej przeszkody w jelitach np guza.


Ze względu na mechanizm możemy zaparcia podzielić na atoniczne, gdzie dochodzi do osłabienia mięśniówki jelit. Może do tego dojść w wyniku siedzącego trybu pracy, częstego ignorowania parcia na stolec czy przebytych chorób. Oraz spastyczne, które są wynikiem nadreaktywności jelit jak np. w zespole jelita drażliwego (IBS). Tutaj mięśniówka jelit jest ciągle obkurczona i nie reaguje prawidłowo na bodźce.


Objawy


Głównym objawem jest niemożność wypróżnienia się. Stolec jest twardy i pofragmentowany. Wypróżnianie sprawia ból. Ponadto często pojawiają się gazy, w następstwie zalegania stolca w jelitach, uczucie wzdęcia a także ból w nadbrzuszu i podbrzuszu.


Konsekwencje


W wyniku przewlekłych zaparć może dojść do rozszerzenia ścian jelita i tworzenia się tak zwanych uchyłków. W uchyłkach gromadzą się resztki. które mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Innym częstym schorzeniem, wynikiem zaparć nawykowych mogą być hemoroidy.


Leczenie


Doraźnie stosować można preparaty zawierające tzw. antrachinony substancje drażniące błonę śluzową jelit i doprowadzające do jej skurczu. Występują one w wielu roślinach jak senes, kruszyna czy rzewień. Dlatego są wykorzystywane w preparatach takich jak Xenna, Radirex, Sollievo, Regulax, Tabulettae laxantes. Są one również składnikami wielu mieszanek ziołowych jak Normosan, Red Slim tea, figura 1, 2. Należy pamiętać, że takie preparaty mogą uzależniać od siebie jelita co sprawi, że wypróżnienie się bez nich będzie bardzo trudne. Stąd stosuje się je tylko doraźnie.


Innym sposobem leczenia zaparć jest dieta bogatoresztkowa. Czyli zjadanie pokarmów bogatych w błonnik, który działa jak szczotka. Są to wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe, owoce i warzywa, otręby zbóż.



W aptekach dostępne są preparaty zawierające błonnik w różnych postaciach np. Xenea Błonnik. A także łupiny nasion babki płesznik w preparatach Jeliton, Colon C czy Ispagul.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz