Wątroba

Wątrobę można podzielić na 2 płaty oraz 8 segmentów. Podstawową jednostką budowy wątroby jest zrazik składający się z gron. Wątrobę budują dwie podstawowe tkanki. Zrąb zbudowany z tkanki łącznej oraz miąższ zbudowany z hepatocytów czyli komórek nadających wątrobie jej funkcje.


Krew doprowadzana do wątroby dopływa z jelit, żołądka i śledziony poprzez żyłę wrotną wątroby. Krew pochodząca z tej arterii jest bogata we wszystkie składniki odżywcze, które są wchłaniane w procesie trawienia i przechwytywane przez wątrobę w celu ich przyswojenia. Drugim ważnym naczyniem jest tętnica wątrobowa właściwa. Z wątroby krew odpływa wprost do prawego przedsionka serca poprzez żyłę główną dolną.


Wątroba pełni cztery podstawowe funkcje:


detoksykacyjna
metaboliczna
filtracyjna
magazynująca


Wątroba neutralizuje wszelkiego rodzaju toksyny i substancje trujące pochodzące z zewnątrz (leki, alkohol) oraz z wewnątrz np. hormony.


Metabolizuje cukry do glukozy, którą następnie sprzęga w łańcuchy tworząc glikogen. W razie nadmiaru cukrów tworzy z glikogenu tłuszcze.
Ponadto przetwarza puryny w kwas moczowy a aminokwasy przetwarza w tłuszcze.


Magazynuje cukry w postaci glikogenu, enzymy, białka, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E. Ponadto magazynuje żelazo, bardzo niewielkie ilości witamin B12 oraz C.


Jest buforem ilości cukru we krwi, odpowiada za termoregulacje (krew, która wypływa z wątroby jest o 1 stopień cieplejsza).


Wątroba filtruje krew zostawiając te substancje, które mogą być przydatne i usuwając te, które mogą być szkodliwe.


Dbajmy, więc o wątrobę - jest jedna. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz